ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI

Muzeul de Arheologie „Callatis” Mangalia și Primăria Municipiului Mangalia, în colaborare cu: Liceul Tehnologic „Ion Bănescu”, Liceului Teoretic „Callatis” și Colegiul Economic, au organizat joi, 29 noiembrie 2012, începând cu ora 12.00, la sediul muzeului callatian, simpozionul: „1 Decembrie – Ziua Națională a României”. Au fost prezenți: primarul Mangaliei, Cristian Radu, consilieri locali, profesori, elevi și oameni de cultură din municipiul Mangalia.
În deschidere, directorul Muzeului de Arheologie „Callatis” Mangalia, cercetător științific dr. Sorin Marcel Colesniuc, după ce a făcut o scurtă istorie a unirii românilor, a precizat: „În perioada 1866 – 1947, Ziua Națională a României se sărbătorea la 10 mai, zi în care, în anul 1966, prințul Carol depunea jurământul în fața Adunării Reprezentative a Principatelor Române. Între anii 1948 – 1989 s-a sărbătorit la 23 august. Ziua a fost legată de 23 august 1944, când România a întors armele împotriva Germaniei hitleriste. Începând cu anul 1990, Ziua Națională a României a devenit 1 Decembrie. În această zi, în anul 1918, Marea Adunare Națională de la Alba Iulia a adoptat Rezoluția de unire cu România. Așadar, scopul organizării acestui simpozion a fost de a evidenția importanța zilei de 1 Decembrie 1918, care a rămas, în istorie, ca fiind ziua desăvârșirii unității naționale a românilor”.
Invitat să adreseze câteva cuvinte, primarul Mangaliei, Cristian Radu, a declarat:”Mă bucur că astfel de evenimente au loc la Muzeul Callatis, de care mă leagă vechi amintiri, din vremea când eram elev și desfășuram aici diverse activități, si că valorile naționale sunt promovate, astăzi, la alt nivel, de tinerii noștri din Mangalia. Și dacă Marea Unire s-a facut în timpul regelui Ferdinand, noi, locuitorii Mangaliei, ne mândrim cu Pădurea Comorova, care a fost plantată, în anul 1890, cu susținerea regelui Carol I”.
În continuare, elevii Liceului Tehnologic „Ion Bănescu”, coordonați de prof. Livia Pop, elevii Liceului Teoretic „Callatis”, îndrumați de prof. Sanda Pădureanu și elevii Colegiului Economic Mangalia, coordonați de prof. documentarist Ibolya Negoiță, au prezentat mai multe materiale, în care au amintit despre evenimentele istorice ce au dus la Marea Unire de la 1 decembrie 1918.

Data: 29.11.2012