154 DE ANI DE LA UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE

Muzeul de Arheologie „Callatis” Mangalia și Școala de Aplicație a Forțelor Navale, cu susținerea primarului Cristian Radu, organizează joi, 24 ianuarie 2013, ora 11.00, la sediul muzeului callatian, activitatea cultural-științifică „154 de ani de la Unirea Principatelor Române”.
În deschiderea manifestării, directorul Muzeului de Arheologie „Callatis” Mangalia, cercetător științific dr. Sorin Marcel Colesniuc, va vorbi despre evoluția evenimentelor, din ianuarie 1859, care au avut ca rezultat unirea Moldovei cu Țara Românească.
Va urma vernisajul expoziției temporare: „Lucrări de matelotaj și navomodele realizate în Școala de Aplicație a Forțelor Navale”. Expoziția cuprinde: machete de veliere, fregate, distrugătoare, portavioane, submarine, tunuri navale, noduri, paiete și diverse împletituri mărinărești. Unele dintre machete au fost realizate de comandor Vasile Chirilă, comandantul Școlii de Aplicație a Forțelor Navale „Viceamiral Constantin Bălescu”. În timp ce domnia sa va prezenta fiecare exponat în parte, câțiva militari ai Școlii de Aplicație vor împleti noduri marinărești.
În continuare, elevii claselor a IX-a D și a X-a D, de la Liceul Teoretic „Callatis”, coordonați de prof. Silvia Cuseac și prof. Elena Sanda Pădureanu, vor prezenta câteva materiale legate de momentul unirii. Elevii clasei a IV-a B, îndrumați de înv. primar Maria Neculăeș, vor interpreta sceneta „Ocaua lui Cuza”. Elevii Colegiului Economic Mangalia, coordonați de prof. Ibolya Negoiță și elevii Liceului Tehnologic „Ion Bănescu”, îndrumați de director prof. Corina Mihalache, vor prezenta și ei diverse materiale referitoare la Unirea Principatelor Române.

Manifestările dedicate zilei Unirii Principatelor Române, organizate de Școala de Aplicație a Forțelor Navale, Primăria Municipiului Mangalia și Muzeul „Callatis”, sub titulatura „Hora Unirii Mangaliei”, vor continua în centrul orașului, la Monumentul Eroilor, unde sunt invitați toți cetățenii Mangaliei, începând cu ora 13.00.
După ceremonialul militar și oficierea serviciului religios, vor ține discursuri: comandor Vasile Chirilă, comandantul Școlii de Aplicație a Forțelor Navale, Cristian Radu, primarul Municipiului Mangalia și dr. Sorin Marcel Colesniuc, directorul Muzeului „Callatis”. Cetățenii vor fi invitați apoi la Hora Unirii, după care vor putea urmări un program artistic susținut de colaboratorii Cercului Militar Mangalia.

Data: 22.01.2013